Przepisy prania
Konserwacja użytkowanej odzieży polega na utrzymywaniu jej w stanie nadającym się do jak najdłuższego użycia, przy jednoczesnym zachowaniu estetycznego wyglądu.
Kosztowna konserwacja, przy dużym nakładzie pracy, obniża wartość odzieży. Konserwacja polega na wietrzeniu, praniu, ewentualnym chorowaniu, czyszczeniu chemicznym, suszeniu (w pozycji pionowej, poziomej lub w suszarce) oraz prasowaniu.
Podczas prania i czyszczenia ważne są cztery elementy: temperatura, czas, środek piorący i czynnik mechaniczny. Między tymi elementami musi panować równowaga. Sposób konserwacji odzieży zależy od rodzaju włókna i jego właściwości, jak: wytrzymałość, odporność na działanie środków chemicznych i zachowanie się w wysokiej temperaturze. Budowa przędzy i materiału odzieżowego oraz uszlachetnienie (apretura) wpływają na sposób konserwacji. Odzież ocieplana i z wkładami powinna być czyszczona chemicznie, chodzi tu np. o kostiumy, garnitury, kurtki i płaszcze. Wykonując testy dotyczące konserwacji, ustala się właściwe sposoby konserwacji odzieży danego rodzaju. Testy te przeprowadzane są laboratoryjnie na danych włóknach stąd też oznaczenia na metkach naszych ubrań. Jednakże, aby dowiedzieć się więcej o danym wyrobie należy samemu przeprowadzić testy mające na celu choćby sprawdzenie czy dana tkanina farbuje czy też nie. W tym wypadku należy sprawdzić to poprzez wypranie danej tkaniny w rękach.